Soutěžní dokumenty pro sezónu 2019/2020
Ředitelství soutěží uveřejňuje soutěžní dokumenty pro sezonu 2019-2020.
Podstatné změny oproti minulé sezoně jsou následující:
Počet kvalifikačních turnajů
Počet kvalifikačních turnajů se snižuje na 3 v každém jazyce, z toho první dva turnaje sezony budou (stejně jako vloni) rozdělené podle jazyků a poslední třetí turnaj bude pro oba jazyky společný. I nadále je potřeba, aby tým pro kvalifikaci do finálového turnaje absolvoval alespoň 7 debat; je tedy třeba jet na 2 ze tří turnajů v daném jazyce. Zachován zůstává i systém tezí s tím, že na druhém anglickém turnaji (v únoru 2020) se bude debatovat již na “jarní” teze. Ke změně jsme byli nuceni přistoupit z toho důvodu, že v loňské sezoně bylo turnajů tolik, že rozhodčí nezvládali všechny objet, což mělo za následek nedostatek rozhodčích. Klubům, které chtějí debatovat více, nabízíme možnost debatovat v druhém jazyce, uspořádat turnaj Debatního poháru, nebo si vybrat z nabídky mezinárodních turnajů.
Práce s důkazy
V posledních sezónách se projevuje neblahá snaha týmů ulehčit si práci falšováním důkazů (častější než vymýšlení falešných důkazů je úmyslné překrucování jejich obsahu). Ředitelství soutěží nehodlá nadále takovou praxi tolerovat, a proto:
- upozorňuje týmy, jejich kouče i rozhodčí, že falšování důkazů je nekorektní a nečestná argumentace, která představuje vážné porušení Etického kodexu. Rozhodčí mají právo vyžádat si v takovém případě od týmu příslušný důkaz a nebude-li jim předložen, nebo bude-li zjevně překroucen, budou debatu bez dalšího kontumovat pro porušení Etického kodexu. Takový postup lze použít (a měl by být použit) i v případě, kdy zfalšovaný důkaz neměl vliv na výsledek debaty. Podvádění nebude nadále tolerováno!
- doplňuje do pravidel právo protistrany navrhnout rozhodčím ihned po skončení debaty, aby si vyžádali určitý důkaz, který byl v debatě citován. Rozhodčí tomuto návrhu vyhoví, nejde-li o obecně známou skutečnost, nebo o zjevně pravdivý důkaz.
Obnovování akreditací
Zjednodušuje se obnovování akreditací rozhodčích, kterým akreditace propadla. Ti rozhodčí, kterým zůstala podmíněná akreditace, nebudou muset znovu psát test. K obnovení akreditace postačí rozhodnout debatu pod dohledem metodika ŘS. K obnovení úplně propadlé akreditace nebude třeba opakovat školení. Postačí složit test a rozhodnout debatu jako “shadow judge” pod dozorem metodika ŘS.
Aktualizované verze soutěžních dokumentů:
ŘS přeje všem týmům mnoho úspěchů v nové sezóně, rozhodčím dobré debaty a všem hodně příjemných okamžiků s debatou a nových poznatků!