Debatní liga, Tiskové zprávy

Pozvánka na jarní část Debatní ligy

S prodlužujícími se dny a stoupající rtutí na teploměru se přehoupl 24. ročník soutěží Debatní liga a Debate League do své druhé poloviny. Jejím vyvrcholením bude postupový turnaj v Praze, jehož vítězové se utkají ve finálové debatě v pondělí 22. dubna 2019 od 9.00 na půdě Senátu Parlamentu České republiky. V jarní fázi soutěží se debatéři pokusí najít recept na zadlužení českých občanů, ale argumentovat se bude i o problémech rozvojových zemí.


Jarní část soutěže Debatní liga v češtině a angličtině bude mít dva společné turnaje. První z nich se již chystá na Mendelově gymnáziu v Opavě na víkend 1.–3. března 2019. Poslední kvalifikační turnaj se uskuteční na Gymnáziu Bohumila Hrabala v Nymburce 29.–31. března 2019. Na základě výkonů během celé sezóny proti soupeřům z různých škol i s různou úrovní zkušeností se určí postupující do finálového turnaje, který se uskuteční 18.–22. dubna 2019 v Praze. Na všechny tyto akce jste srdečně zváni a jsou také bezplatně přístupné veřejnosti.

Na podzim debatéři prohlubovali své znalosti o nukleárních zbraních a ženských právech. Nejvíce se dařilo maturantům z Cyrilometodějského gymnázia v Prostějově. Triumfovali na 2 turnajích a o nejvyšší příčky průběžného bodování se perou s týmy z Open Gate, Gymnázia Praha 6, Nad Alejí nebo s debatérkami z Mendelova gymnázia v Opavě. Závěr letošní debatní sezóny tedy jistě přinese zajímavou podívanou a propracované argumenty.

Jarní část soutěží Debatní liga a Debate League se bude točit kolem zadlužení českých občanů a kritérií poskytování rozvojové pomoci. Obzvláště u tématu zadlužení se očekávají líté argumentační boje, ale i mnoho různých návrhů plánů, jak by český stát mohl vyřešit tento fenomén dnešní doby.

Akademické debatování je soutěž dvou tříčlenných týmů, které argumentují dle pevně daných pravidel nad kontroverzními tématy. O vítězi klání rozhodují rozhodčí. Ti hodnotí obsah a sílu přednesené argumentace, strategii týmů a mluvčích, ale i styl projevu řečníků. Debatování učí kritickému myšlení, práci se zdroji informací a kultivuje mluvený projev.

Kateřina Richard
PR tým Asociace debatních klubů, z.s.

Tiskovou zprávu naleznete také v PDF podobě.