WSDC - Mistrovství světa v debatování

Kategorie:  

Prestižní mistrovství světa v debatování středoškolské mládeže, kterého se již od roku 1988 každoročně účastní pětičlenné týmy z cca 50 zemí světa. Každá země může vyslat jeden tým, trenéra a určený počet rozhodčích. Debatér musí být středoškolským studentem a v první den soutěže nesmí dosáhnout věku 20 let. Debatuje se ve zvláštním formátu vytvořeném právě pro potřeby této soutěže. Česká republika se soutěže pravidelně účastní od roku 1995. Největším úspěchem v těžké konkurenci zemí, pro něž je angličtina rodným jazykem a které mají často stoletou tradici debatování, je postup do osmifinále v roce 1999.

Asociace debatních klubů je členem organizace, která Mistrovství pořádá (WSDC Ltd.). Mistrovství se koná každoročně v jiném státě, obyčejně v únoru, ale výjimečně také v létě. Podrobnější informace o WSDC, včetně pravidel soutěže, jsou k dispozici na adrese

Od roku 2010 se pětičlenný národní tým vybírá ze širší skupiny zájemců o reprezentaci - National Squad. (viz stránka Reprezentujte ČR) Autentické seznámení s tím, co obnáší členství v národním týmu, přináší článek Šimona Podhajského, člena národního týmu pro WSDC 2008 ve Washingtonu (odkaz).