Mezinárodní reprezentace


Reprezentace na debatních akcích

Zahraniční výbor shromažďuje pozvánky na mezinárodní debatní turnaje a další akce s debatou spojené. Pozvánky na akce zařazuje mezi aktuality uveřejňované na stránkách ADK. Zahraniční výbor žádá všechny, kdo se dozvědí o mezinárodním turnaji nebo jiné podobné akci, aby o ní výbor uvědomili.

U většiny mezinárodních akcí zajišťuje výbor komunikaci s organizátory včetně předávání přihlášek reprezentantů. Výbor žádá všechny debatéry a rozhodčí, aby se na mezinárodní akce hlásili výhradně prostřednictvím, popř. s vědomím výboru. I v případě, že výbor nezajišťuje předávání přihlášek, je potřeba, aby zájemci o účast předem konzultovali podání přihlášky s výborem. Všechny podané přihlášky výbor obratem potvrzuje. Nepřijde-li Vám do tří dnů potvrzení přihlášky, pošlete ji znovu. Neví-li Výbor o Vašem zájmu, nemůže Vás na zahraniční akci přihlásit.

Při výběru reprezentantů (debatérů, rozhodčích a trenéra National Squad) se Zahraniční výbor snaží o to, aby účast na reprezentačních akcích byla přínosem pro vzdělávání a další rozvoj účastníků debatního programu. Výbor podle možností podporuje účast nadějných začínajících debatérů a rozhodčích na zahraničních akcích, aby se rozšířil okruh lidí se zkušenostmi ze zahraničí. Proto se výbor zasazuje o propagaci reprezentace mezi účastníky debatního programu (např. prostřednictvím ukázkových debat apod.), přičemž se zaměřuje zejména na účastníky programu v češtině.

Národní tréninkové centrum

Chceš se zlepšovat v debatování, jenom nevíš jak? Nestačí ti jenom jeden trénink na klubu týdně? Chceš vyzkoušet mezinárodní turnaje? Pokud je tvá odpověď na všechny otázky ano, právě tebe hledáme!

Národní tým 2022

Možná víš, že i v debatování existuje mistrovství světa, a tudíž i národní týmy a řada trenérů, kteří s nimi pracují, jezdí na soustředění a dělají spoustu dalších věcí jako ve sportu. Jeden takový tým má i Česko a my ti teď chceme dát šanci stát se jeho členem. Chceme dát šanci všem, kdo si na to věří a chtějí se zlepšovat, a proto jsme se rozhodli otevřít Národní tréninkové centrum.

Co tě v takovém centru čeká? Rozhodně práce, hodně práce a dřiny, ale zato i téměř jistá odměna. Naučíme tě přemýšlet o debatě jinak, jak to dělají ti nejlepší. Naučíme tě debatovat WSDC. Ukážeme ti, jak se připravuje pořádný kejs. Hlavně ti ale dáme příležitost dostat se mezi motivované debatéry a debatérky, kteří se chtějí zlepšit.

Pokud tě to zaujalo, kontaktuj nás na emailu jakub.hlavacek@debatovani.cz.

Debatní akce

Mezinárodní debatní turnaje

V Evropě a vzdálenějších zemích světa se koná řada debatních turnajů a událostí s debatováním spojených. Některé z nich jsou jednorázové a již nikdy se nebudou opakovat, jiné se konají pravidelně a mají dlouholetou tradici. Přinášíme výběr těch, kterých se debatéři a rozhodčí z ČR více či méně pravidelně zúčastňují:

EurOpen

Turnaj formátu Worlds, považovaný za neoficiální mistrovství Evropy, se koná pravidelně koncem kalendářního roku v německém Stuttgartu. V roce 2010 se týmu ČR podařilo probojovat se na tomto turnaji do finále.

International Debate Tournament Ljutomer

Turnaj formátu Worlds, který se koná vždy na podzim ve slovinském městečku Ljutomer. Turnaj je vhodný i pro debatéry s kratší praxí, kteří si chtějí vyzkoušet atmosféru mezinárodního turnaje.

Winter Holidays Open

Turnaj formátu Worlds, který se koná vždy během adventu v krásně nazdobeném zimním Záhřebu. Kromě vánoční atmosféry je však možno nasát i atmosféru opravdu velkého mezinárodního turnaje.

Spolupráce s debatními asociacemi v zahraničí

Zahraniční výbor spolupracuje se Slovenskou debatnou asociáciou (SDA). Spolupráce přináší českým debatérům a rozhodčím možnost účasti na soutěžích slovenské debatní ligy v angličtině. Na rozdíl od ČR se na Slovensku debatuje formátem Worlds, což českým debatérům přináší možnost si tento formát vyzkoušet. Výměnou se můžeme těšit na účast slovenských debatérů na našich ligových turnajích.

Mezinárodní soutěže on-line

Kromě debatních soutěží, kde jsou všichni účastníci po určitou dobu shromážděni na jednom místě, kde se konají debatní klání (tzv. debatních turnajů), přinášejí možnosti moderní komunikace s sebou debatní soutěže, při kterých se účastníci nemusí zvednout ze židlí u svých počítačů. Čeští debatéři poměřují své argumenty se svými zahraničními soupeři také v online soutěžích – a rovněž zde zaznamenávají úspěchy. V prvním ročníku Mistrovství světa v debatování online v roce 2010 tým ČR v konfrontaci s týmy, pro které je angličtina rodným jazykem, zvítězil.

Mezinárodní debatní turnaj v České republice

Cílem Zahraničního výboru je zajistit, aby se v České republice konal jednou ročně mezinárodní debatní turnaj. Výbor proto hledá zájemce (kluby i jednotlivce – zkušené debatéry, rozhodčí a kouče) o spolupráci při organizaci mezinárodních debatních turnajů.

Díky tomu se již několikátým rokem pořádá mezinárodní turnaj Prague Debate Spring.