Milí příznivci debatování,
děkujeme, že vám záleží na budoucnosti fungování našeho debatního programu a pomocí otázek, které nám kladete, a podnětů, které nám píšete, se podílíte na jeho zlepšování. Ať už se jedná o vyplňování dotazníků hodnotících uplynulé sezóny, nebo o vaše další vlastní připomínky, vše na společných zasedáních orgánů ADK pečlivě projednáváme. Níže uvádíme nejen odpovědi na vámi nejčastěji kladené otázky, ale i to, jak v dalších sezónách naložíme s vašimi návrhy. Na další sezóny se těšíme, protože díky vám mohou být zase o něco lepší.
Vaše ADK
Z časových důvodů nemohou mít turnaje víc než 5 kol. Program turnaje je vždy nabitý a mnohdy vznikají zpoždění (na debatu je potřeba počítat minimálně se dvěma hodinami čistého času).
Protože většina turnajů je určena debatním klubům z celé republiky, není možné začínat až v sobotu. Většina účastníků by stejně potřebovala na místo konání přijet už v pátek večer, aby nemuseli v sobotu ráno vyrážet velmi brzy. Také by dvoudenní turnaj znamenal 4 kola debat v sobotu, což je náročné, a v rámci turnajů se třemi nepřipravenými tezemi, kde ke každé debatě přibývá jedna hodina přípravného času, také složité na organizaci.
Nepřipravené debaty vyžadují v programu výrazně více prostoru než připravené (hodina přípravného času před debatou navíc). Více nepřipravených debat pak prakticky není možné během turnaje stihnout. Připravené teze jsou hlavní náplní našich turnajů, protože umožňují pracovat na argumentačních liniích dlouhodobě, zlepšovat je a oproti nepřipraveným tezím rozvíjí širší spektrum dovedností. Od sezony 2021/2022 však pořádáme na základě vašeho podnětu dva turnaje zaměřené na nepřipravené teze namísto jednoho.
Z časových důvodů není možné debatu o 3. místo do harmonogramu finálového turnaje vměstnat. 3. místo však vyhlašujeme, rozhoduje o něm pořadí týmů v základní části finálového turnaje, které je určeno (v tomto pořadí): počtem vítězství ve skupině, počtem ballotů, vzájemnou debatou týmů a TABem ze základní části celé Debatní ligy či Debate League.
Odměnou pro výherce Debatního poháru by neměl být jen samotný pohár nebo diplom, měly by jí být také zkušenosti a dovednosti, které debatéři v sezóně získají. Věříme tedy, že debatéři a koučové k věci zaujímají stejný postoj, a do greyboxu zapisují jen debaty, které opravdu proběhly.
Od sezóny 2021/2022 je však možné zapisovat debaty do greyboxu maximálně 14 dní potom, co proběhnou, aby se týmy mohly orientovat ve své bilanci.
O co nejméně kolizí se snažíme. Soutěže nepořádáme v období maturit a přijímacích zkoušek, snažíme se brát v potaz termíny Scio testů, koordinujeme termíny akcí s Pražským studentským summitem a turnaje nepořádáme v době mezinárodních turnajů, u kterých předpokládáme, že se jich bude účastnit velké množství našich debatérů. Někdy to ale bohužel nevyjde, všechny výše jmenované akce jsou limitovány například jarními prázdninami, takže především na začátku druhého pololetí se překryvům nevyhneme.
Protáhnout sezónu není bohužel možné. Jednak je příhodné vyhlásit vítěze Debatního poháru v rámci finálové ceremonie, co je ale důležitější – sezóna končí těsně před zahájením ústní části maturit. Bod 1.5. Soutěžního řádu říká, že po ukončení středoškolského vzdělání (tedy po složení maturitní zkoušky) již není možné účastnit se soutěží ADK jako debatér. Pokud by tedy například na vítěze Debatního poháru aspiroval tým složený z maturantů, po maturitě by se již nesměl Poháru účastnit a jiné týmy by ho do června mohly přeskočit. To samé platí pro účast v Debatní lize a Debate League. Pro udržení férového prostředí tedy zůstane délka sezóny zachována. V květnu a červnu je možné účastnit se otevřených turnajů nebo miniturnajů.
Otázky na konání turnajů v Čechách, na Moravě i ve Slezsku nám přichází přibližně v poměru 1:1:1. Proto pořádáme stejný poměr turnajů v Čechách, na Moravě, ve Slezsku a také někde uprostřed, aby to měl každý někdy blízko.
Teplé jídlo je vždy, když je to možné. Ne vždy jsou nám totiž ve škole nebo na ubytování ochotni nebo schopni uvařit v jídelně (což je pochopitelné, protože by jejich zaměstnanci museli přijít mimo rámec své pracovní doby). Ke studenému jídlu, jako jsou například bagety, se uchylujeme jen v případech nejvyšší nutnosti. Všechny ostatní alternativy (například jídlo v restauraci) by totiž znamenaly navýšení registračního poplatku za turnaj a prodloužení doby trvání turnaje.
Rozhodně ano a snažíme se, aby to tak bylo. Ne všude je to však možné. Některé školy jsou pro konání turnajů příliš malé, stejně jako některá ubytování.
Před každým turnajem rozesíláme všem registrovaným informační email, ve kterém je také odkaz na elektronickou nástěnku Padlet. Odkaz na aktuální Padlet také vždy najdete na Portálu debatování. V něm se nachází všechny podstatné informace (např. adresa školy a ubytování, plánek školy nebo los). Pokud se k vám informační email před turnajem nedostává, požádejte prosím toho, kdo vás registroval, aby vám jej přeposlal.
V případě panelu rozhodčích je započítáván medián bodů jednotlivých rozhodčích. Nejsou to tedy body předsedy panelu, je to střední hodnota bodů všech 3 rozhodčích.
Věříme, že i rozhodčí mladší 18 let dokáží debatu správně rozhodnout. Vyžadujeme ale také, aby zvládli svá rozhodnutí náležitě odůvodnit, a aby zaujali k poskytování feedbacku roli učitele, vzdělavatele, kdy debatérům poskytnou konstruktivní rady a do dalších debat je namotivují. To vyžaduje nadhled, který očekáváme od dospělých.
Po zaznamenání výsledku debaty už jej není možné změnit. Prosíme vás ale, abyste nám o vzniklé situaci dali vědět, abychom mohli zajistit, že se v případě pochybení rozhodčího už nebude opakovat. Nejpřímější způsob je kontaktovat debatního ombudsmana na ombudsman@debatovani.cz. Ombudsman následně situaci vyhodnotí, spojí se s rozhodčím a vše vyřeší. Pokud vám není příjemné kontaktovat ombudsmana přímo, můžete vyplnit formulář hodnocení rozhodčích, kde můžete svůj problém popsat, a jeho řešením se bude dále zabývat Ředitelství soutěží. Avšak formulář vám doporučujeme vyplňovat vždy, jelikož skrze něj získáváme zpětnou vazbu na rozhodčí, což je pro jejich práci velmi důležité.
Protože počet debatérů účastnících se našich soutěží rychle roste, a tak se nám nedaří základnu rozhodčích rozšiřovat dostatečně rychle. Proto nejčastěji rozhoduje debatu samosoudce. O problému víme a snažíme se ho řešit.
Na našem webu zveřejňujeme turnaje, se kterými již máme zkušenost, a můžeme tak garantovat jejich kvalitu (týmů i rozhodčích) a dobrou atmosféru. Pokud narazíte na jiný turnaj, o kterém na našem webu neinformujeme, dejte nám vědět na zahranici@debatovani.cz, kde s vámi zástupce zahraničního výboru projedná, zda na turnaj jezdit. Bez vědomí ADK se prosím na mezinárodní turnaje nepřihlašujte. Organizátoři turnajů mohou klást na zúčastněné delegace požadavky (například na počet rozhodčích), proto musíme vždy vědět, kolik týmů z řad ADK se turnaje účastní.
Fotky z turnaje se vždy snažíme zveřejnit co nejrychleji. Jejich zpracování ale chvíli trvá, je potřeba je roztřídit a upravit. Nemusíte se tedy bát a psát nám ohledně fotek dotazy, nezapomněli jsme.
Greybox se vždy snažíme otevřít co nejrychleji. Kvůli zabezpečení je ale nutné dělat to z počítače, proto to vždy chvíli trvá (v případě plného vlaku třeba až do chvíle, dokud nedojedeme domů). Nemusíte se tedy bát a psát nám ohledně greyboxu dotazy, nezapomněli jsme.