Debatní liga, Tiskové zprávy

Středoškoláci budou debatovat o populismu online

Finále 25. ročníku celostátní soutěže Debatní liga se sice kvůli vládním opatřením uskutečnit nemůže, ale středoškoláci o mimoškolní vzdělávání nepřijdou. V týdnu od 11. do 17. května proběhne první online debatní turnaj.

Debatní soutěže probíhají v České republice už od roku 1995. Tříčlenné týmy žáků gymnázií a středních škol se každoročně utkávají na 8 turnajích napříč celou zemí, nyní se přesunou na videokonference. I nadále však budou soupeřit v argumentaci na zadané kontroverzní teze – hlavním tématem turnaje bude populismus a možnosti boje proti němu.

Od pondělí do pátku budou probíhat základní kola, v nichž se týmy utkají se soupeři, které jim určí los. O víkendu jsou pak na programu vyřazovací kola pro nejúspěšnější účastníky turnaje. Záznamy základních kol budou zveřejněny na YouTube, vyřazovací kola budou streamována živě na Facebooku.

„Účastnický poplatek ve výši 50 Kč na osobu jsme stanovili tak, aby pokryl náklady na videokonferenční nástroje,” uvádí Jan Novotný, pořadatel turnaje z Asociace debatních klubů. Debatní soutěže jsou obvykle dotovány z prostředků programu Evropa pro občany či grantů Ministerstva školství. „MŠMT podporu soutěží pro tento školní rok ukončilo, takže se budeme muset spolehnout na poplatky samotných účastníků,” dodává Novotný.

Soutěžní debatování je zájmovou činností, jež napomáhá přitažlivou formou k rozvoji kritického myšlení, argumentace a rétoriky. V debatě proti sobě stojí dva tříčlenné týmy, kterým je předloženo společensky kontroverzní téma. Jeden tým má za úkol přednést argumentaci na podporu teze, druhý se ji snaží soupeřům vyvrátit. Úspěšnost řečníků posuzují akreditovaní rozhodčí a přesnou podobu debaty určují daná pravidla.

Asociace debatních klubů (ADK) je neziskovou organizací, která zábavnou formou soutěžních debat vzdělává mládež v České republice. ADK je členem mezinárodní debatní organizace IDEA (International Debate Education Association) a také České rady dětí a mládeže.

Václav Soukup
PR tým Asociace debatních klubů, z.s.
pr@debatovani.cz, +420 725 992 360

Tiskovou zprávu naleznete také v PDF podobě.