Tiskové zprávy, Zahraničí

Češi fantasticky vyhráli Prague Debate Spring

Finálovou debatou mezi výběry Chorvatska a České republiky vyvrcholil 6. ročník mezinárodního turnaje Prague Debate Spring, který pořádá Asociace debatních klubů. Cesta do finále vedla přes šest základních, tři další vyřazovací kola a také přes konkurenci 380 debatérů z 20 zemí světa.


Národní tým České republiky ve složení Alexandr Sušić, James Alexandr Carr, Elena Sekaninová a Nicole Čumbová si v základních kolech vedl velmi suverénně. Vyhrál pět debat a podlehl pouze jednou velmi těsně Slovincům. Tato jejich jediná prohra byla přesně za stejnou stranu a na totožnou tezi jako dnešní finálová debata. Češi ale svou argumentaci před finále vypilovali a zvítězili.

Na turnaji Prague Debate Spring se debatovalo o zákazu alternativní medicíny, studentských klimatických protestech či o právech zaměstnanců a jejich odměňování.

Ve finálové debatě o vzestupu antiglobálních hnutí oponovali Češi v lítém souboji Chorvatům. Ti argumentovali, že tato hnutí jsou populistická a ubližují menšinám a ekonomice. Češi jim kontrovali, že populismus není nic nového pod sluncem. Navíc ukázali, že tato hnutí tlačí na stávající vládní garnituru a nutí ji k reakci. Podle panelu pěti mezinárodních rozhodčích zvítězila česká reprezentace v poměru 3:2 a z domácího turnaje si tak odváží cenné vítězství.

Nejlepším týmem debatních nováčků byli vyhlášeni debatéři ze Slovinska. V nejlepší desítce mluvčích turnaje se umístil i James Alexandr Carr, a to na 7. místě. Vrchní příčky opanovali Nizozemci. Nejlepší řečnicí turnaje se stala Elian Lavrijsen.

Akademické debatování je soutěž dvou tříčlenných týmů, které argumentují dle pevně daných pravidel nad kontroverzními tématy. O vítězi klání rozhodují rozhodčí. Ti hodnotí obsah a sílu přednesené argumentace, strategii týmů a mluvčích, ale i styl projevu řečníků. Debatování učí kritickému myšlení, práci se zdroji informací a kultivuje mluvený projev.

Kateřina Richard
PR tým Asociace debatních klubů, z.s.

Tiskovou zprávu naleznete také v PDF podobě.