Začínáme debatovat

Začínáme debatovat

Na co si dát pozor

„To nikdy neprojde” – vyvarujte se vyvracení formou „takové pravidlo by parlament v naší zemi nikdy neschválil”: akademická debata není politickou debatou a tudíž tento ryze praktický bod ohledně současného stavu parlamentu není přípustný. Určité řešení může být zajímavé a správné, i když by nyní politickou podporu nenašlo.

„Na jakou že to debatujeme tezi?” – obzvlášť jako strana negativní buďte velmi obezřetní a čas od času zkontrolujte, jestli strana afirmativní skutečně svými argumenty podporuje tezi, která byla zadaná, a kdyby ne: vymezte se proti tomu! Často se stává, že si strana afirmativní bez povšimnutí tezi upraví podle svého nebo že zapomene na smysl teze a věnuje se jen jednomu dílčímu problému, který k tezi zapomene vztáhnout.

Na chvíli opusťme naši tezi a podívejme se například na tezi: „Celebrity jsou pro děti špatným vzorem.” Afirmace vysvětlí, že celebrity například porušují pravidla silničního provozu a u toho se natáčí. Když pak video zveřejní na sociálních sítích, děti se tím inspirují a tyto nebezpečné věci pak také dělají. Negace oponuje tím, že každá celebrita je jiná, že jsou mezi celebritami i dobří lidé, kteří přispívají na charitu a pomáhají společnosti. K tomu navíc třeba politici ovlivňují naše životy ještě hůř, protože často rozhodují ve svůj prospěch a ne ve prospěch občanů. A afirmace pak věnuje celou svou řeč tomu, že vysvětlí, že politici jsou mnohem lepším vzorem pro mládež než celebrity – také přispívají na charitu, pracují celé dny a noci, pracují pro lidi atd. A to je právě šance pro negaci. V tuto chvíli byste měli upozornit na to, že na vaši negativní řeč afirmace sice zareagovala bravurně, ale zapomněla, co je smyslem teze. Smyslem teze je ukázat, proč jsou celebrity špatným vzorem a ne to, že politici jsou vzorem dobrým.