Začínáme debatovat

Začínáme debatovat

N2 – druhý negativní řečník

Druhý negativní řečník již nemůže přinést nový způsob vyvracení. Proto je tak důležité, aby se před N1 celý tým domluvil na strategii a směru vyvracení. N2 řečník si z řeči A2 vybere ta místa rehabilitace, která považuje za slabší, a právě na ta zaútočí. N2 řečník už tedy neútočí na tolika liniích, ale naopak jde více do hloubky a ještě více analyzuje a přináší další důkazy. Zde je důležité, aby byl tým sehraný a abyste jako N2 navazovali na N1 řečníka – případná nekonzistence a nesoudržnost v týmu vám jde na škodu. Zde máte poslední příležitost zvrátit výsledek jednotlivých argumentů a sporů ve svůj prospěch.

Pusťte si Adama a jeho řeč N2:
V našem případě Adam přichází s lehce odlišnou strukturou, která sice již v debatě zazněla, ale nebyla tak markantní, to rozhodně není na škodu, podstatné je, že je jeho řeč přehledná. Co je ale nešťastné je, že Adam přináší nové způsoby vyvracení, což by se v N2 dít nemělo. V takovém případě nemá tento obsah váhu na rozhodnutí. Adam však velmi hezky podporuje svá tvrzení důkazem.
Po řeči N2 následuje křížový výslech vedený řečníkem A1. Ten jsme pro jednoduchost v tomto e-learningu vypustili, v běžných debatách na něj však narazíte. Více o křížových výsleších je v samostatné kapitole.