Začínáme debatovat

Začínáme debatovat

Důkazy a příklady

Kvalitní důkazy a dobrá informovanost jsou klíčové pro úspěch v debatě.

Sbíráním poznatků o tématu se proto věnujeme napříč všemi fázemi přípravy. Rešerše by měla proběhnout i před brainstormingem, pokud se jedná o méně známé téma. Pokud má tým o tématu solidní povědomí, může začít brainstormingem a pak si dohledávat příklady, články a statistiky k jednotlivým argumentům.

Jak si udělat rychlý přehled o tématu?

Dobrým začátkem může být Wikipedie nebo vyhledávání zpráv. Pro kvalitní důkazy však Wikipedia nestačí. Je třeba najít zprávy a články z renomovaných médií. Nebojte se využívat zahraniční média (BBC, New York Times, Bloomberg, Reuters). Pamatujte: pokud se nejedná o obecně známé informace, je potřeba si připravit bibliografické údaje a také musí být tým schopen předložit důkaz po debatě rozhodčímu. Doporučujeme tedy vytisknout si relevantní články nebo je uložit do paměti tabletu nebo laptopu.

Vedle přípravy z článků také můžete aktivně hledat statistiky a fakta. To je vhodné, když se potřebujete ujistit, např. jak se vyvíjelo HDP Číny za poslední roky či jak vysoké jsou výdaje na armádu Saudské Arábie.

Doporučujeme následující statistické portály: