Jiné akce a události a další

Kategorie:  

Jiné akce a události

A/ Další mezinárodní debatní turnaje

V Evropě a vzdálenějších zemích světa se koná řada debatních turnajů a událostí s debatováním spojených. Některé z nich jsou jednorázové a již nikdy se nebudou opakovat, jiné se konají pravidelně a mají dlouholetou tradici. Přinášíme výběr těch, kterých se debatéři a rozhodčí z ČR více či méně pravidelně zúčastňují:

  • EurOpen, dříve European Debating Week
    Turnaj formátu Worlds, považovaný za neoficiální mistrovství Evropy, se koná pravidelně koncem kalendářního roku v německém Stuttgartu. V roce 2010 se týmu ČR podařilo probojovat se na tomto turnaji do finále
  • International Debate Weekend
    Turnaj formátu Worlds, který se koná vždy na podzim ve slovinském městečku Ljutomer. Turnaj je vhodný i pro debatéry s kratší praxí, kteří si chtějí vyzkoušet atmosféru mezinárodního turnaje.

B/ Spolupráce s debatními asociacemi v zahraničí

Anglická debatná liga na Slovensku:

Výbor pro mezinárodní vztahy spolupracuje se Slovenskou debatnou asociáciou (SDA) Spolupráce přináší českým debatérům a rozhodčím možnost účasti na soutěžích slovenské debatní ligy v angličtině. Na rozdíl od ČR se na Slovensku debatuje formátem Worlds, což českým debatérům přináší možnost si tento formát vyzkoušet. Výměnou se můžeme těšit na účast slovenských debatérů na našich ligových turnajích.

C/ Mezinárodní soutěže on-line

Kromě debatních soutěží, kde jsou všichni účastníci po určitou dobu shromážděni na jednom místě, kde se konají debatní klání (tzv. debatních turnajů), přinášejí možnosti moderní komunikace s sebou debatní soutěže, při kterých se účastníci nemusí zvednout ze židlí u svých počítačů. Čeští debatéři poměřují své argumenty se svými zahraničními soupeři také v online soutěžích – a rovněž zde zaznamenávají úspěchy. V prvním ročníku Mistrovství světa v debatování online v roce 2010 tým ČR v konfrontaci s týmy, pro které je angličtina rodným jazykem, zvítězil.

D/ Mezinárodní debatní turnaj v České republice

Cílem Výboru pro mezinárodní vztahy je zajistit, aby se v České republice konal jednou ročně mezinárodní debatní turnaj. Výbor proto hledá zájemce (kluby i jednotlivce – zkušené debatéry, rozhodčí a kouče) o spolupráci při organizaci mezinárodních debatních turnajů.

Dlouhou tradicí a dobrým mezinárodním ohlasem se může pochlubit turnaj Heart of Europe, který v letech 2001, 2003-2006, 2008 a 2009 pořádal Debatní klub Olomouc. Od roku 2010 převzala organizaci turnaje Asociace debatních klubů Olomouckého kraje. Na turnaji se debatuje ve formátu Worlds. Výbor pro mezinárodní vztahy doporučuje všem účast na tomto turnaji, ať už v aktivní roli debatéra či rozhodčího, tak v pasivní roli diváka a fanouška českých týmů.