Report z mezinárodní akce by Lenka Habětínová

Kategorie:  

Zpráva o mistrovství světa v debatování jednotlivců, Litva 7. - 13. dubna 2010.

World Individual Debating and Public Speaking Championship:
The Summit of Youth Leaders

Letos v dubnu jsem měla jedinečnou příležitost zúčastnit se MS v debatování jednotlivců v Litvě a ráda bych se tímto podělila s vámi o své zážitky a postřehy - a třeba vás inspirovala, kam příští rok určitě vyrazit.

Kdo by čekal klasický debatní turnaj, byl by asi zklamán. Nejen, že struktura turnaje se poměrně radikálně liší od všeho, co měl český debatér doposud možnost zažít, avšak také celá filozofie turnaje se točí trochu jiným směrem.

Předně, debatování je zde „pouze“ jednou z disciplín (tudíž nemusíte být nutně dobrý debatér, abyste zde zazářili). Protože každý soutěží sám za sebe, neexistují pevně stanovené týmy; prostě vás náhodně nalosují k někomu z druhého konce světa – a poraďte si, jak chcete. Netradičně je zde řešen problém definičních sporů – týmy se musí domluvit ještě před začátkem debaty, o čem že se hodlají bavit.

Druhou disciplínou, pro „našince“ asi nejexotičtější, je Interpretive Reading. Vybíráte si nějaký literárně hodnotný text a s patřičným zápalem jej přednesete publiku, aniž byste dali rozhodčím šanci jen na vteřinku z vás spustit oči a obrátit je ke stropu. Přednes je to, na čem záleží. Drobná rada: Vyberte si takový text, ke kterému máte osobní vztah a dokážete se pro něj náležitě nadchnout.

Pointou třetí části turnaje je improvizace (tzv. Impromptu Speaking). Vylosujete si téma, dvě minuty smíte tiše panikařit v rámci přípravy, přičemž poté máte předstoupit před ostatní a dostat ze sebe pár kloudných vět. Zaujmout můžete, dát do toho kus sebe musíte. Zajímavostí je, že právě na tento typ projevu se účastníci obvykle těší nejvíce.

Čtvrtá oblast, ve které soutěžíte, je buď Persuasive Speaking, nebo After-dinner Speaking. Zatímco persuasive speaking se točí okolo závažných událostí a problémů otřásajících světem, after-dinner se vede ve znamení humoru, laskavých žertíků a slovních hříček. Ať už si ale vyberete jakýkoli typ proslovu, vězte, že konkurence bude tvrdá (a když nic jiného, že se hodně naučíte).

Večerní program byl zde příjemným zpestřením a skvělou příležitostí poznat ostatní účastníky z jiných koutů světa. Ať už šlo o návštěvu aquaparku, bowlingový turnaj, nebo exkurzi do rozsáhlého venkovního muzea, nikdy jsme neměli o zábavu nouzi.

Obrázek Litvy nám dokreslilo malebné městečko Druskininkai a moderní budovy hlavního města Vilniusu snoubící se s překrásnými historickými památkami, starobylým hradem Trakai počínaje, tradičními kostely prakticky „na každém roku“ konče.

Ve zpětném zrcátku se mi onen týden v Litvě jeví jako fantastická příležitost vyzkoušet si něco nového, zdokonalit se v řečnickém umění a poznat malou zemi s bohatou kulturní historií. Vám všem, kteří budete mít tu možnost, vřele doporučuji se na takovouto akci vydat a přeji vám v tom hodně úspěchů.

Lenka Habětínová

Foto 1 - naše delegace na Mistrovství (na fotce: Lenka Habětínová, Dušan Hrabánek, Margareta Chlubnová)

Foto 2 - hrad Trakai

Lence velmi děkuji, že tento report pro web Asociace Debatních Klubů, o.s. sepsala.
Webmaster debatovani.cz