Revisited: Finals Announced & The Qatar Controversy

Kategorie:  

Jít spát ve dvě a být vzbuzen v osm anonymním telefonátem, který tvrdí, že autobusy odjíždějí přesně za pět minut, je jeden z nejméně příjemných zážitků, který jsem měl tu čest prožít. Peripetie našeho odjezdu jsou příliš obtížné na vysvětlování; asi nikoho nepřekvapí, že jsme přišli pozdě.

Stejně jsme na místě, kde se čtvrtfinále, které nám mimochodem bylo ke sledování přiděleno WSDC Organization Committee, byli příliš brzy. Ale upřímně doufám, že ta debata byla natočená: z mače Nový Zéland v. Kanada na téma This House would lower the voting age se totiž stala jedna z nejlepších debat na WSDC. (Rozhodně lepší než cokoli, co jsme debatovali.) Dokonce si dovolím tvrdit, že to bylo lepší než předchozí kolo, v němž Skotsko nepřesvědčivě porazilo Jihoafrickou republiku.

Přestože peripetie odjezdu na čtvrtfinále jsem prohlásil za příliš složité, teprve cesta na semifinále Anglie v. Řecko se stala pravou… jakže to Martin říká?... ano, divností. Ale nakonec jsme dorazili, jen abychom zjistili, že Anglie jednoznačně rozdrtí Řecko v ozvěně minulého semifinále, které proběhlo ve stejném obsazení: s tématem poněkud širším, totiž This House would discontinue international aid to dictatorships. Asi všichni v místnosti to přáli v Řecku; jen jedna rozhodčí z pěti jim to přála natolik, aby jim to skutečně dala, takže Braňova adjudicator speech překvapila málokoho.

Ale hlavní důraz tohoto dne se soustředil na událost předcházející zítřejší World Schools Council Meeting: večeři zaplacenou Qatar Foundation, přesně tou, která poskytla WSDC 2010 v Kataru rozpočet $7.000.000 (srovnej 144.000€ pro aténské WSDC 2009). Katarská delegace přivezla dokonce dvě břišní tanečnice… ale vypadá to, že s Katarem stejně budou problémy. Zatím to vypadá, že izraelská reprezentace bude chtít oficiální prohlášení od katarské vlády o bezúhonnosti a beztrestnosti; Němci se připojí k nesouhlasu v WSCM, bude-li nutné, a případně do Kataru nepojedou, v čemž pravděpodobně z evropských národů nebudou sami.

Sice jsem zvědavý, co katarská královna udělá se sedmi miliony, ale na druhou stranu začínám uvažovat, jestli je dobře, že ADK se vůbec do podobně politicky výbušných záležitostí nepouští a raději strčí nohu přímo do ohně. A hlavu do písku.
A jelikož jsem právě vypsychoval Míšu, čas na počítači se zkrátil. Uvidím, jak dopade WSCM.