Poznámky k tezi: NATO by mělo obsadit Sýrii

Kategorie:  

Metodik Ředitelství soutěží Michal Pečeňa o tezi z okruhu Vojna a mír

1. Jak tezi uchopit
V první řadě poctivě, tj. hájit to, co teze doopravdy navrhuje – vojenskou okupaci Sýrie silami NATO. Žádné chytračení v duchu „kulturní obsazení díky sérii koncertů Taylor Swift“ se nepřipouští.
Je dobré si uvědomit, že se jedná o tezi spekulativní. Žádná rozsáhlá intervence do Sýrie se v reálném světě nechystá, neboť k tomu chybí politická vůle. To ale neznamená, že tato myšlenka nestojí za seriózní zamyšlení a prověření v debatě. Znamená to však, že neexistuje žádný podrobný plán, jehož podobu a zdůvodnění by stačilo jednoduše „obšlehnout“. To, jak intervence vypadá, co přijde po ní a proč to bude celé fungovat, musíte vymyslet sami. Je tedy dobrý nápad nepodcenit model, i když to v žádném případě neznamená, že na něm máte strávit 3 minuty každé řeči. Inspiraci pro to, jak takové vojenské obsazení může vypadat a jaké výhody a úskalí se s ním spojují, je možné hledat v nedávné historii, viz např. intervenci do Iráku v roce 2003.

2. Na co nezapomínat

  1. Konflikt v Sýrii je takzvaným zástupným konfliktem (proxy war), v němž se promítají zájmy ostatních zemí. V první řadě je třeba zmínit nejdůležitější mocenské soupeření v regionu, a sice to mezi Saúdskou Arábií a Íránem. Zatímco Teherán podporuje režim Bašára Assada, Rijád (společně s některými dalšími státy Perského zálivu) stojí na straně různých opozičních skupin, především islamistických. Nepodporují však takzvaný Islámský stát (známý též pod anglickými zkratkami ISIS/IS/ISIL či názvem Dáš/Daesh).
    Dalším relevantním sporem je ten mezi Západními zeměmi (především USA) a Ruskem. Ačkoliv se tyto státy shodnou na odporu proti ISIS a dalším radikálům, rozcházejí se v postoji k Assadově režimu. Zatímco Moskva je vedle Íránu jeho hlavním podporovatelem, jenž mu pomáhá v boji proti opozici (často za cenu strašlivých civilních obětí - mediálně známé je hlavně aktuální bombardování Aleppa), Západ naopak trvá na Assadově odstoupení. Právě ruská podpora také v podstatě vylučuje, že by jakýkoliv zásah proti syrskému režimu schválila Rada bezpečnosti OSN (která v minulosti dala zemím NATO mandát pro zásah v Libyi).
    Dalším hráčem je Turecko, které je proti Assadovi i proti ISIS. Do jeho jednání se výrazně promítá vnitřní problém boje proti kurdskému separatismu, takže nezřídka pod záminkou boje proti náboženským extremistům ve skutečnosti bojuje proti milicím Kurdské strany pracujících (PKK), které operují nejen na turecké straně hranice, ale i na území Sýrie. Turecko se nedávno dostalo do sporu s Ruskem kvůli sestřelení ruských stíhaček, které podle Ankary narušily turecký vzdušný prostor.
  2. Politická situace v Sýrii je nesmírně komplikovaná. Opozice je rozdělena mezi spoustu různě silných a ideologicky odlišných skupin. Stejně tak velká část lidí, kteří podporují Assada, ho vnímá spíše jako menší zlo, a činí tak spíše z obav o svou v bezpečnost v případě vítězství opozice, v níž mají nejsilnější zastoupení různí radikálové.
  3. Sýrie je země velice nábožensky rozmanitá. Nejpočetnější jsou sunnitští muslimové, ale žije v ní i mnoho šíitských muslimů a křesťanů. Assad a většina představitelů jeho režimu náleží k alawitům, což je menšinová odnož šíitského islámu.
  4. V Sýrii jsme svědky pravděpodobně největší humanitární katastrofy dneška, konflikt si již vyžádal statisíce životů a miliony lidí vyhnal z domovů či dokonce ze země. Sousední Libanon, Jordánsko a Turecko se potýkají s velkým náporem uprchlíků, kteří na jejich území žijí často v otřesných podmínkách. Nejvíc obětí má na svědomí syrská armáda, tj. síly Assadova režimu.

3. Spory
Nedá se stoprocentně odhadnout, jaké v debatě vzniknou spory, ani stanovit závazný výčet těch, které musí obsahovat. Nezaškodí se ale zamyslet nad tím, zda je morálně v pořádku použít násilí k záchraně lidských životů, zda humanitární důvody mohou ospravedlnit vojenskou intervenci v suverénní zemi bez souhlasu Rady bezpečnosti. Může vojenská intervence Sýrii stabilizovat? Je budoucnost Sýrie lepší, či spíš méně strašná, s intervencí nebo bez ní?

V široké a komplexní tezi, jako je tato, je snadné se ztratit a rozpoutat zmatek. Víc než kdy jindy je tudíž nutné si linii dobře rozmyslet a uspořádat.

Užitečné odkazy: