Co bych měl vědět, než pojedu na svůj první debatní turnaj

Kategorie:  

Jak se připravit na svůj první debatní turnaj píše metodička Gabriela Horynová.

Ti z vás, kteří se právě chystají na první turnaj, si asi říkají, jak to vůbec na takových debatních turnajích vypadá. Přinášíme vám proto tento stručný článek, který by vás měl seznámit s chodem debatních turnajů a nezbytnostmi, které byste si měli uložit do svého debatního batůžku.

A co vlastně je takový debatní turnaj?
Debatní turnaj je vícedenní (víkendovou) akcí, kde většinu času strávíte debatním zápolením. Nadto je takový turnaj i událostí společenskou, budete mít možnost poznat zde své kolegy a oni zase vás. Nemusíte mít tedy obavy, že půjde o pouhé suchopárné soupeření, debatování je také zábava.

Na kolik turnajů mohu jet?
Během sezóny se konají minimálně čtyři kvalifikační debatní turnaje. Nejlepší týmy postupují do finále. Mimo tyto turnaje si můžete jet pro zábavu zadebatovat na tzv. otevřené turnaje, jako např. nedávno konaný turnaj v Babicích nebo v jarní části, kdy pro vás chystáme další podobný turnaj. Ať už na otevřeném, či kvalifikačním turnaji, na vás čeká celkem pět kol debat, většinou bývá alespoň jedno z kol věnováno nepřipravené tezi (tzn. tezi, na jejíž přípravu mají týmy pouze hodinu času). Připravené teze jsou pak zveřejňovány vždy alespoň jeden měsíc před zahájením turnaje na internetových stránkách debatování nebo na naší facebookové stránce. Při vašich debatních kláních vás budou pozorně poslouchat a obsah vašich řečí hodnotit rozhodčí. Ti jsou tu pro vás, proto se nemusíte bát požádat je o radu či jakoukoliv pomoc.
Vzhledem k tomu, že se debatní turnaje konají na různých místech po České republice a jsou navíc několikadenní, je vždy ubytování zajištěno v místě konání, a to dle možností konkrétní lokality. Ať už při domovech mládeže, školních ubytovacích zařízeních, apod. Nemusíte se proto bát, že byste neměli celý víkend kde složit hlavu, dokonce nebudete potřebovat ani spacák. Snažíme se během turnajů zajistit vždy alespoň sobotní obědy a večeře, pokud máte na stravu speciální požadavky, např. chcete jídlo pro vegetariány, apod., dejte o tom včas vědět organizátorovi turnaje (poznámka v přihlášce). Samotné debaty se pak konají ve školních učebnách.

Co si mám přibalit do svého debatního zavazadla?

  • společenský oděv (ať už sako a společenské kalhoty, či tmavé džíny s košilí, u dam sukně či tmavé kalhoty)
  • papír a psací potřeby (během debat je nutné dělat si poznámky, pro komunikaci v týmu během debaty doporučujeme lepící papírky)
  • přípravy afirmativní i negativní linie, důkazy alespoň v elektronické formě (rozhodčí si je dle pravidel mohou vyžádat) - přípravy raději nenechávejte na poslední chvíli, psaní linií cestou na turnaj se nevyplácí!
  • pravidla debaty, popřípadě vytištěné metodické bloky od členů Ředitelství soutěží
  • převlečení pro večerní program (někdy organizátor turnaje může zajistit sportovní večerní program, proto je lepší mít s sebou do foroty i sportovní oblečení)
  • kontakt na rodiče nebo zákonného zástupce (ten ideálně odevzdat svému dozoru nebo trenéru)
  • ručník
  • v případě účastníků mladších 18 let i prohlášení zákonného zástupce debatéra