Zpráva z WSDA

Kategorie:  

Své zážitky z letní World Schools Debate Academy sepsala Eva Pospíšilová.

Debatování, noví přátelé a skvělá zábava – to jsou ty nejzákladnější pojmy, jimiž lze popsat letošní ročník tradiční debatní akce World Schools Debate Academy (WSDA), pořádané každoročně ve Slovinsku. Tento rok WSDA probíhalo od 28. června do 5. července ve slovinské vesnici Gozd Martuljek a zúčastnilo se ho přibližně 106 debatérů a rozhodčích z více než dvanácti zemí, a to včetně tříčlenného českého týmu a jeho doprovodu, kterým byl Petr Pospíšil, jeden ze dvou trenérů National Squadu.
Právě s mým bratrem, debatérem Honzou Kosařem a Martinem Kentem Krausem, debatním nováčkem, jsme se v sobotu 28. června vydali na cestu do luxusního slovinského hotelu Špik. Po poklidném obdivování hory Triglav, nejvyššího slovinského vrcholu, nabral náš výlet nečekané obrátky, když jsme se v cílové lokaci snažili nalézt samotný hotel. Při hledání jsme sice nevědomky vnikli na soukromý pozemek, kde si zrovna jedna spokojená rodinka užívala letní grilování, nakonec jsme ale vítězoslavně dorazili přímo na místo. A zde, aniž bych to tehdy věděla, začal jeden z těch nejúžasnějších týdnů, jaký jsem kdy zažila.
Prvních pět dní jsme trávili především na přednáškách o základech debatování ve formátu World Style. Ty ale nebyly zdaleka tou jedinou náplní našeho programu. Dále nás čekaly také cvičné debaty, procvičování argumentace a přednášky o mezinárodních vztazích, společenských vědách, politice a dalších tématech, která se mohou debatérům hodit nejen na turnaje. A u toho všeho byli přítomni ti nejlepší debatní metodici z celého světa, např. Alfred Snider, Geetha Creffield či Miha Andrič. A aby se účastníci také trochu odreagovali, byl pro ně každý večer pořádán nějaký zábavný program – třeba legendární Kitch Party, tedy přehlídka toho nejkýčovitějšího oblečení, či vzhledem k letním teplotám všemi účastníky přivítaná Pool Party.
Zbývající tři dny jsme měli možnost zúročit nově nabyté znalosti a dovednosti na závěrečném debatním turnaji. Své síly jsme tak porovnali v šesti debatách, v nichž jsme se setkali s týmy z Kanady, Spojených států amerických, Velké Británie a Slovinska. Debatovali jsme o rozličných tématech, např. o brazilském fotbalovém šampionátu, válečném konfliktu v Sýrii či konzumním životním stylu. Nakonec se nám podařilo zvítězit dvakrát, z dalších čtyř debat jsme dvakrát prohráli nepřesvědčivě a dvakrát přesvědčivě.
Přestože naše výsledky v turnaji nebyly zrovna důvodem k oslavě, náš celkový dojem to nijak neovlivnilo. Na tuto akci jsme přijeli jako debatéři s téměř nulovými zahraničními zkušenostmi, při cestě zpět jsme však odjížděli plní praktických znalostí, užitečných zkušeností a nezapomenutelných zážitků. World Schools Debate Academy je jednoduše pro všechny, kteří chtějí proniknout hlouběji do tajů debatní a argumentační strategie, zdokonalit se v anglickém jazyce, užít si spoustu zábavy a poznat svět debatování z trochu jiného, ale o to zajímavějšího úhlu pohledu.