Debatování a škola snů

Kategorie:  

Bývalý debatér Josef Švec napsal, jak mu debata pomohla dostat se na prestižní UWC Mostar a jak mu pomáhá i nadále.

S debatou jsem se seznámil v první ročníku na střední škole. Měl jsem to štěstí, že na naší škole proběhla ukázková debata, kde jsem viděl zkušené debatéry a to, jak dokázali mluvit. Víc než samo debatování mě zaujala jeho komunita - skupina lidí, kteří se zajímají o svět a jeho problémy.
Zprvu jsem si říkal, že nikdy nebudu dobrý debatér, ale chtěl jsem to alespoň zkusit. Jak čas plynul, najednou se všechno začalo měnit a já se učil, jak analyzovat problémy, jak všechno vyvracet a jak mluvit, aby vás ostatní chtěli poslouchat.
Debata vás naučí velice důležité dovednosti - jak strukturovat svoje myšlenky, jak určovat, která tvrzení jsou silnější než ostatní a v neposlední řadě jak společně logicky souvisí a kde jsou nedostatky argumentů.
Všechny tyto vlastnosti jsou velice užitečné; použijete je, když si čtete noviny, posloucháte projev nebo třeba píšete sloh (esej). Hlavní je, že tyto kvality požadují zahraniční university a poté i zaměstnavatelé a otevřou vám „nový svět“.
Po pár turnajích jsem začal mít širší pohled na svět a začal jsem kriticky rozebírat to, co se učíme ve škole a tady došlo ke zlomu, že jsem si uvědomil, že se učíme fakta, která nemáme šanci zpochybnit a nemáme prostor na debatu, která mě začínala bavit více a více. Problém je, že svět není černobílý, a tak jsem začal hledat, jak bych to mohl změnit ve svém životě. Při hledání jsem narazil na dvě středoškolská stipendia – OSF a UWC. Jedná se stipendia na střední školy v zahraničí pro studenty 1. a 2. ročníku čtyřletých gymnázií a odpovídající ročníky víceletých gymnázií, takže nemusíte čekat, až budete mít maturitu, abyste vycestovali na zahraniční dobrodružství.
Přihlásil jsem se na školu UWC (United World Colleges), což je stipendijní program na dva roky do zahraničí zakončený mezinárodní maturitou IB. Studujete v jedné ze 14 zemí, kde je škola UWC; vycestovat se dá třeba do Kostariky nebo Norska
Debata mi pomáhala na mojí cestě k UWC. Při přihlašování musíte uvést argumenty, které podporují, co si myslíte a nesmíte zapomenout vše pořádně vysvětlit, jak nám radí debatní koučové. Jeden úkol byl mluvit pět minut na téma, které jsem neznal dopředu a upřímně si nedovedu přestavit, co bych dělal bez debaty (asi bych zpanikařil a potom místo slov říkal jen ehhhm.. eeehm). Teď mi debata pomáhá v psaní esejí, při analyzování textů a prezentování mých názorů, na což je na UWC kladen velký důraz.
Dostal jsem se do Bosny a odcestoval jsem. Můj život se kompletně změnil. Začal jsem mít rád svojí školu, učitele a svoje spolužáky.
Moji učitelé vědí, že je na nás, abychom byli zodpovědní, a neslyšíme od nich, že jsme nejhloupější třída, kterou měli za celý jejich život a že oni, když byli mladí jako my, tak dělali všechno správně a lépe. Tady je to na nás, jak se budeme učit a pracovat a oni vždy pomůžou, když budeme chtít.
Moji spolužáci jsou obdivuhodní lidé z různých zemí. Mají spoustu vědomostí o světě. Máme mnoho společných témat k hovoru. Učí se, aby pomohli svojí zemi, zachránili pár životů anebo jen pomohli vyřešit situaci v místech, kde žijí.
Při každodenní konverzaci narážíme na věci, které se zdají v jedné zemi samozřejmé a v druhé jsou naprosto jinak. Například naše zouvání bot by bylo v jihovýchodní Asii považováno za urážku. Učí nás to, že všechno je relativní a nic by se nemělo brát jako holý fakt a to dělá UWC užasnou školou, která připravuje studenty na život.
Takže moje rada zní: „Pokud začínáte s debatou, tak se jí rozhodně držte, má potenciál změnit váš život a zkuste se přihlásit na UWC“.

Přihlášky posílejte na: do 15. ledna 2015. Máte na to vánoční prázdniny ;-)
Debatéři přihlaste se, máte na to!